بلاگ, پوست

پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت

پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت کلینیک زیبایی اکسیر جوانی

پی آر پی امروزه درمانی محبوب برای صدمات ورزشی یا ترمیم زخم ها محسوب می شود.احتمالا شاید شما در مورد درمان صدمات ورزشکاران معروف مانند تایگر وود با تزریق پی آر پی شنیده باشید. همچنین، اثر این درمان در بهبود علائم پیری پوست مانند چین و چروک نشان داده شده است.


تزریق PRP چیست ؟

پلاسمای قسمت مایع خون شما است که در کل از آب و پروتئین محلول در آن تشکیل شده است. این مایع اجازه می دهد که گلبول های سفید و قرمز خون و پلاکت ها در جریان خون و داخل رگ ها حرکت کنند . پلاکت ها نوعی از سلول های خونی هستند که باعث انعقاد خون می شوند، آنها همچنین در بهبود زخم ها نقش مهمی دارند. پزشک PRP را در درمان پوست و صدمات تاندونها ، عضلات و مفاصل استفاده می کنند. برای بدست آوردن پلاسما، پرستار از شما خون می گیرد. سپس با کمک دستگاه سانتریفیوژ پلاسمای غنی شده از پلاکت را از خون جدا می کنند. قبل از تزریق، بی حسی موضعی انجام می شود. پس از بی حسی، تزریق PRP با سرنگ های مخصوص صورت می گیرد. برای تعیین محل دقیق تزریق بخصوص در عضلات گاهی از سونوگرافی استفاده می شود. تزریق PRP معمولا 30 دقیقه یا کمتر زمان می برد. بعد از تزریق پلاکت های تزریق شده در بافت تخریب شده، فاکتورهای رشد خود را آزاد می کنند. این فاکتورها به ترمیم و تکثیر سلولی کمک و فرآیند بهبودی و نوسازی بافتی را تقویت می کنند.

چه مواردی با پی آر پی درمان می شوند؟

تزریق PRP به فراوانی در علم زیبایی استفاده می شود .برای مثال، متخصص پوست و مو از آن برای درمان ریزش موی مردانه یا هورمونی هم در خانم ها و هم آقایان استفاده می کند. همچنین، PRP در جوانسازی پوست صورت نیز استفاده می شود. بعلاوه، تزریق پی آر پی در درمان پارگی و التهاب تاندون ها، صدمات عضلات و دردها و التهابات مفصلی استفاده می شود.

شواهد علمی اثر پی آر پی

تحقیقات علمی نشان داده اند که تزریق PRP ریزش مو را در ریزش های موی هورمونی در مردان و زنان کاهش می دهد. همچنین، تاثیر پی آر پی در افزایش سرعت بهبودی در صدمات تاندون ها یا پارگی آنها ثابت شده است. شروع اثر PRP ممکن است هفته ها طول بکشد. بخصوص، در درمان بیماریهای پوست و مو این زمان ممکن است تا 6 ماه ادامه یابد. شما باید صبور باشید تا اثر کامل درمان را مشاهده کنید. همچنین، تکرار درمان برای پوست و مو به منظور حفظ نتایج درمانی معمولا لازم است.

توصیه های قبل از پی آر پی

قبل از تزریق PRP، قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا پروفن توصیه می شود. همینطور بهتر است انواع ویتامین و مکمل های غذایی مانند اسیدهای چرب امگا 3 استفاده نشوند. تزریق PRP معمولا عوارض جانبی چندانی ندارد. اما بهتر است قبل از خون گیری گرسنه نباشید. این می تواند به جلوگیری از ضعف و سرگیجه کمک کند. بعد از تزریق پی آر پی بهتر است ناحیه تا 48 ساعت بعد شسته نشود. ممکن است احساس سوزش در محل تزریق باشد. در ضمن، ناحیه تزریق به ندرت کبود می شود. این علائم به مرور زمان از بین می روند.

در موارد زیر از تزریق PRP پرهیز شود:

بیماری ها و اختلالات پلاکت

کم خونی

سرطان

عفونت

tail
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *