بلاگ, بوتاکس و تزریق ژل و چربی

تزریق بوتاکس پیشانی و عملکرد آن

بوتاکس صورت در کلینیک زیبایی اکسیر جوانی

بوتاکس پیشانی چیست؟

Clostridium Botulinum نوعی باکتری به شکل میله است که به راحتی در خاک یافت می شود. هفت نوع باکتری کلستریدیوم بوتولینوم وجود دارد که با نامگذاری نوع از A تا G تفکیک می شوند. انواع سمی Clostridium Botulinum A ، B ، E و F باعث ایجاد بیماری در انسان می شود، اگرچه کمپانی هایی هستند که از نوع A برای تولید بوتاکس خود استفاده می کند. انواع B و C کلستریدیوم بوتولینوم باعث بیماری در حیوانات می شود. در ضمن ، نوع B، Clostridium Botulinum در تولید Myobloc ، محصول دیگری که دارای تأثیرات مشابهی است، استفاده می شود.


بوتاکس صورت در کلینیک زیبایی اکسیر جوانی

بوتاکس یک عامل درمانی است که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم حاصل می شود. همچنین به عنوان نوع A سم بوتولینیوم شناخته می شود. ماده با نام تجاری بوتاکس در شرایط آزمایشگاهی کنترل شده تولید می شود و در دوزهای درمانی بسیار کمی تهیه می شود که در اصل برای درمان بلفارواسپاسم (اسپاسم چشم) و استرابیسموس (انحراف چشم) به کار می رود. کمپلکس نوروتوکسین خالص بوتاکس یک شکل خشک شده در خلاء سم بوتولینوم خالص نوع A است و برای شرایط متعدد مرتبط با فعالیت ماهیچه های بیش فعال مورد بررسی قرار می گیرد.

بوتاکس در یک ویال حاوی 100u (واحد) محصول یخ زده خشک است. ویال ها در محیط با دمای -5 درجه فارنهایت نگهداری می شوند تا نهایتا بوتاکس با 2 یا 4 سی سی سالین نرمال آماده شود. در آماده سازی 2 سی سی، دوز 50u در هر سی سی یا 5u در هر 0.1 سی سی است. در 4 سی سی دوز در هر سی سی 25u یا 2.5u در هر 0.1 سی سی است. طبق نتایج، در صورت استفاده از دوز آماده سازی شده  طی 4 ساعت پس از ترکیب، بهترین نتیجه قابل دستیابی است.

بوتاکس برای چه مواردی استفاده می شود؟

این محصول غیر از هدف اولیه خود، درمان بلفارواسپاسم (اسپاسم چشم) و استرابیسموس (انحراف چشم) کاربردهای آرایشی نیز دارد. بوتاکس توسط FDA تایید شده است که برای استفاده بعنوان محصول آرایشی بهداشتی، به منظور بهبود ظاهر خطوط ریز و چین و چروک های سطحی بین ابروها و همچنین برای میگرن مفید است. حالت های صورت مانند لبخند زدن ، اخم کردن یا جمع کردن چشم ها نیز می تواند باعث ایجاد چین و چروک شود و استفاده از بوتاکس در این مناطق بسیار مؤثر است. زمانی که حس کردید علایم اولیه پیری آشکار می شوند و چین و چروک ها ظاهر می شوند، شما می توانید کاندیدای مناسبی برای استفاده از تزریق بوتاکس پیشانی باشید. بوتاکس همچنین با منع انجام حرکاتی از صورت که باعث ایجاد چین و چروک می شود، در جلوگیری از ایجاد چین و چروک نیز کاربرد دارد.

بوتاکس پیشانی چگونه عمل می کند؟

به طور معمول، مغز پیام های الکتریکی را به عضلات می فرستد تا بتوانند منقبض شوند و حرکت کنند. این پیام های الکتریکی توسط ماده ای به نام استیل کولین به عضله منتقل می شود. بوتاکس انتشار استیل کولین را مسدود می کند و در نتیجه، عضله پیام انقباضی را دریافت نمی کند. این بدان معنی است که اسپاسم یا حرکاتی که باعث ایجاد چین و چروک می شوند، متوقف می شوند یا لااقل بعد از استفاده از بوتاکس بشدت کاهش می یابد. بیماران گاهی اوقات به اثرات تزریق در ناحیه تحت درمان خود به صورت موقت “فلج” می گویند.

همچنین بیماران مبتلا به هایپرهیدروز (تعریق شدید)، می توانند با تزریق بوتاکس اختلال خود را به طور موقت برطرف کنند. بوتاکس به مناطقی مانند زیر بغل و پشت زانوها یا کف دست ها که زیاد عرق می کنند، تزریق می شود که باعث آزاد شدن استیل کولین در نزدیکی غدد عرق می شود.

بوتاکس در چه مناطقی می تواند تزریق شود؟

بوتاکس پیشانی

گلابلا/خطوط اخم

پنجه کلاغ (خطوط مداری جانبی

خطوط خرگوشی (بینی عرضی)

خطوط دهان و دندان (خطوط سیگاری)

خطوط ماریونت: عضلات

عدم عملکرد مینالیس (چانه )

نوارهای عمودی Platysma

لیفت ابرو

هایپرهیدروز یا هایپرهیدروز (تعریق بیش از حد):

زیر بغل: زیر بغل

نخل ها: Palmaris

کف پا: Plantaris

نقاط تزریق پیشنهادی احتمالی به صورت پیش فرض وجود دارند اما در واقع نقاط تزریق نهایی به آناتومی خود فرد بستگی دارد. همه به یک اندازه تعداد تزریق نیاز نخواهد داشت، بنابراین باید افراد توجه داشته باشند که شاید به مقداری که در نمودارها نشان داده می شود نیازی نداشته باشند. متخصص عموما از فرد می خواهد اخم کند و یا پیشانی خود را منقبض کند و سپس جایی را که احساس می کند برای تزریق بوتاکس پیشانی مفید است، تزریق کند. برخی از متخصصین حتی از اعمال محرک ها برای تعیین دقیق محل تزریق استفاده می کنند، اما در مواردی نیز ممکن است متخصصین باتجربه تر احساس کنند که این امر ضروری نیست.

در جلسه درمانی تزریق بوتاکس پیشانی چه انتظاری می توانند داشته باشند؟

بوتاکس با سوزن میکرو به عضله(ها) یا مناطقی که به تشخیص پزشک برای فرد لازم است، تزریق می شود. بیشترین مراجعات برای تزریق با هدف بوتاکس پیشانی و ناحیه چشم خارجی است. یک تا سه تزریق معمولاً در هر عضله انجام می شود. بعضی اوقات ممکن است عوارضی مانند فشار و لک و سوزش احساس شود، یا گاهی اوقات هم ممکن است اصلا حس نشود. بعد از درمان معمولاً طی چند ساعت تا سه روز اثرات بوتاکس را مشاهده خواهد شد.

در مواردی پزشک معالج ممکن است تجویز کند که حرکات عضلات را در ناحیه مورد درمان تا زمانیکه بوتاکس پیشانی عمل کند، کاملا محدود شود.بهتر است هر فرد از پزشک خود بخواهد که دستورالعملهای خاص خود را ارائه دهد؛ همچنین ممکن است تجویز شود تا 4 ساعت فرد دراز نکشد یا خم نشود.

در هفته های پیش رو چه اتفاقی می افتد؟

حداکثر تاثیرات طی یک یا دو هفته حاصل می شود. معمولاً هر 6 ماه یک بار بایستی مجدداً تزریق انجام شود، البته اثرات به تدریج کاهش می یابد و فرد متوجه حرکت پیشانی خواهد شد.

بوتاکس پیشانی چه مدت ماندگاری دارد؟

اثرات عموما تا سه ماه پس از تزریق بوتاکس می مانند، در نتیجه باعث صاف شدن پوست شما و بهبود خطوط ریز و چین و چروک های سطحی در ناحیه بوتاکس پیشانی می شود. وقتی آثار بوتاکس پیشانی شروع به از بین رفتن می کند، فرد متوجه محو شدن بسیار تدریجی اثرات آن می شود. در این مرحله باید برای معالجه بعدی اقدام شود. بوتاکس بارها خود را در از بین بردن خطوط سطحی و چین و چروک ثابت کرده است. بیماران اظهار داشته اند که در طی یک دوره درمان خطوط پیشانی آنها ناپدید شده و پوست، دوباره صافی قبلی خود را بازیابی  می کند.

خطرات ، عوارض و موارد منع مصرف بوتاکس پیشانی

با توجه به مکانیسم عمل منحصر به فرد بوتاکس، هر دوز پس از دوز قبلی، تسکین پایدارتری را ارائه می دهد. در طولانی مدت، درمان با بوتاکس معمولا می تواند به طور نامحدود تکرار شود. با این وجود ، اگر فرد باردار باشد یا داروهای خاصی مصرف می کند، واجد شرایط دریافت درمان های بوتاکس نیست. زنان باردار نباید بوتاکس مصرف کنند. اثرات تزریق بوتاکس ممکن است در صورت استفاده از آنتی بیوتیک های خاص (مانند آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید) یا داروهای دیگری که در انتقال عصبی عضلانی تداخل دارند افزایش یابد. از این رو، قبل از انجام هرگونه درمان ، حتماً باید تمامی شرایط پزشکی موجود فرد و تمام داروهای مورد استفاده وی بررسی شود.

بوتاکس پیشانی ممکن است باعث سردردهای موقتی، هماتوم شود: [اغلب توده ای از خون لخته شده است ناشی از شکست یک رگ خونی در یک بافت، عضو و یا بدن ایجاد می شود]، اکتروپیون [: چرخش غیر طبیعی بخشی از پلک]، دیپلوپیا [: اختلال بینایی که در آن دو تصویر از یک جسم واحد دیده می شود و این به دلیل عملکرد نابرابر عضلات چشم اتفاق می افتد – به نام دو بینی نیز نامیده می شود]، کبودی و پتوز موقت پلک.

از ابتلا به بوتولیسم می ترسید؟ قبلاً گفته می شد که نگران نباشید، می توانید تزریق را انجام دهید بدون نگرانی از بوتولیسم. در حالی که این موضوع در رابطه با بوتاکس های مورد تایید FDA صادق است. موارد جدی بوتولیسم به انواع غیرمعتبر مرتبط شده است.

همچنین اگر آنتی بیوتیک های قوی مانند Levaquin ، Cipro یا Clindamycin مصرف می کنید، ممکن است در صورت عدم مصرف آنها ، نتیجه بهتری را از تزریق بوتاکس خود دریافت کنید. بعضی اوقات بهتر است صبر کنید تا دوره تجویز آنتی بیوتیک خود را به پایان برسانید. اگر شما آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید مصرف می کنید، به پزشک خود بگویید زیرا این آنتی بیوتیک می توانند اثرات بوتاکس را تقویت کنند.

حداقل هایی که باید بدانید

چه: Clostridium Botulinum؛ که به عنوان سم بوتولینوم نوع A نیز شناخته می شود.

چرا: به غیر از هدف اصلی ، درمان بلفارواسپاسم (اسپاسم چشم) و استرابیسموس (سوء استفاده از چشم) این محصول کاربردهای آرایشی نیز دارد. تزریق بوتاکس پیشانی باعث بهبود ظاهر و خط چشم و چین و چروک های سطحی ناشی از تحرکات هر روزه ی صورت مانند لبخند زدن ، اخم کردن یا جمع کردن چشم ها می شود.

چه موقع: از هر زمان که می خواهید ، تا معمولاً اواخر دهه 60 – بعضی اوقات 70.

چه کسی: جراح پلاستیک ، متخصص پوست یا پزشک شما.

کجا: مطب پزشک و نه هیچ سالنی توسط پرسنل غیر پزشکی !!! اگرچه پزشکان ممکن است در محل های خصوصی ، استراحتگاه ها و مکان های دیگر تزریق بوتاکس انجام دهند.

خطرات:

برش / زخم: ندارد

بیهوشی: ندارد

مدت زمان: 30 دقیقه

فاکتور درد: فقط نقاط تزریق و چند سردرد طی یک هفته اول امکان پذیر است. با این حال، احساس سوزش یا حداقل فشار در هنگام تزریق وجود دارد.

تورم: بسیار خفیف

کبودی: نادر، اما ممکن است

دستورالعمل های بعد از عمل: بعد از تزریق، معمولاً در طی چند ساعت تا سه روز اثرات بوتاکس پیشانی را مشاهده خواهید کرد. ممکن است تجویز شود فرد به طور منظم اخم کند یا چشمانش را جمع کند یا پیشانی را بالا پایین دهد تا به جا افتادن بوتاکس پیشانی تزریق شده کمک کند. همچنین ، اغلب توصیه می شود که به مدت 4 ساعت دراز نکشید و خم نشوید. و در نهایت، پس از تزریق بوتاکس پیشانی حتما از پزشک خود بخواهید توصیه های خاص شرایط شما را گوشزد نماید.

چکاپ اول بعد از تزریق: ندارد

چکاپ دوم بعد از تزریق: ندارد

بازگشت به محل کار: فوری

فعالیت: چند روز اول پس از تزریق حتما مراقبت کنید و سعی کنید حرکات عضلات محل تزریق را بشدت محدود کنید. با این وجودبه برخی از بیماران گفته می شود که بصورت مرتب 10 بار اخم کنند یا در بوتاکس پیشانی، پیشانی خود را جمع کنند. همچنین به مدت 4 ساعت دراز نکشند و خم نشوند.

قرار گرفتن در معرض آفتاب: از آفتاب زدگی بپرهیزید زیرا قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند ماندگاری کبودی را طولانی تر کرده یا باعث ایجاد لک در ناحیه تزریق تحت درمان شود.

نتیجه نهایی: طبق پیش بینی پزشک حداکثر بهبودی و بهترین نتیجه طی یک یا دو هفته حاصل می شود اما مورادی گزارش شده که از روز سوم همان حالت هفته دوم تکمیل شده بوده است.

بی حسی: احتمال بی حسی وجود دارد اما بسیار نادر است.

اثرات بوتاکس ممکن است با استفاده ی فرد از برخی از آنتی بیوتیک ها یا داروهای دیگری که در انتقال عصبی عضلانی تداخل دارند، افزایش یابد. اکیدا لازم است قبل از انجام هرگونه درمان، حتماً همه و همه شرایط پزشکی موجود و تمام داروهای مورد استفاده فرد بررسی شود.

ماندگاری: اثرات بوتاکس پیشانی تقریباً سه ماه پس از یک بار تزریق بوتاکس ادامه می یابد. این اثرات منجر به صاف کردن پوست و بهبود خطوط ریز و چین و چروک های سطحی در ناحیه تزریق می شود. اما صبر کنید! وقتی آثار بوتاکس پیشانی شروع به از بین رفتن کرد، فرد متوجه محو شدن بسیار تدریجی آن می شود. در این مرحله بایستی برای تزریق مرحله بعدی خود اقدام کند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *