loading

تزریق بوتاکس، سم بوتولینوم

بوتاکس صورت

بوتاکس صورت، درمان خطوط عمیق صورت، درمان چین و چروک، مصپورت، دیسپورت


بوتاکس، سم بوتولینوم یکی از رایج ترین راه های درمان چین و چروک صورت در دنیا است، بوتاکس خط اخم و خطوط پنجه کلاغی، خطوط افقی پیشانی و خط لبخند با عوارض جانبی نتایج بی نظیری دارد. چین و چروک بخاطر ضعف یا انقباض دائمی عضلات زیر پوست به وجود می آیند. بوتاکس، سم بوتولینوم یک نوروتوکسین قوی است که مانع انقباض ماهیچه و آرامش ماهیچه زیر پوست می شود. بوتاکس پوست روی عضلات منقبض شده و در نتیجه چین و چروک را صاف می کند. نتیجه تزریق بوتاکس پس از حدود 2 هفته به طور کامل توسعه می یابد و اثر خود را نشان می دهد، پس از گذراندن دوره ترمیم، اثر بوتاکس تا 6 نیز دوام دارد.

بوتاکس، سم بوتولینوم درمان چین و چروک

چین و چروک بوسیله آتروفی پوستی و انقباض مکرر عضلات زیرین صورت ایجاد می شود. بوتاکس در چین و چروک های پویا نتایج چشمگیرتری نسبت به چین و چروک های ساکن دارد. چین و چروک پویا در هنگام انقباض عضلات و چین و چروک استاتیک در حالت استراحت قابل مشاهده هستند.
تزریق بوتاکس به ویژه در یک سوم بالایی صورت نتایجی رضایت بخش، عوارض جانبی کم و رضایت بالای بیمار را به همراه دارد.
تزریق بوتاکس، سم بوتولینوم برای چین و چروک و خطوط صورت

بوتاکس خطوط پیشانی

در این جا به بررسی آناتومی صورت، انتخاب بیمار، عوارض و تکنیک تزریق برای درمان آرایشی با سم بوتولینوم، با تمرکز بر خطوط اخم می پردازیم.

بوتاکس، سم بوتولینوم چگونه عمل می کند؟

ماده ای به نام استیل کولین باعث انتقال پیام های عصبی به ماهیچه ها می شود تا آنها منقبض یا منبسط شوند. بوتاکس جلوی انتشار این ماده در ماهیچه ها و انقباض آنها را می گیرد. در نتیجه، ماهیچه هدف منقبض نمی شود و در حالت آرامش قرار می گیرد. به این صورت، بوتاکس با برطرف کردن گرفتگی عضلات، جلوی چروک شدن پوست روی آنها را می گیرد.

تاریخچه استفاده از بوتاکس، سم بوتولینوم

سم بوتولینوم بیش از 20 سال است که برای درمان مواردی از جمله بلفارواسپاسم، استرابیسموس، دیستونی دهانه رحم، میگرن، هایپرهیدروز و اسپاسم عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد. بوتاکس، سم بوتولینوم اولین بار در سال 2002 و 2013 توسط FDA برای درمان موارد زیر تائید شد:
1. ماهیچه های پیچیده گلابلی که به شکل خطوط اخم هستند
2. درمان عضلات پنجه کلاغی که در کناره های چشم هستند.
بوتاکس درمانی برای چین و چروک هایی است که:
  • در یک سوم فوقانی صورت وجود دارند: خط اخم، خطوط پیشانی و خطوط پنجه کلاغی
  • در دو سوم پایین صورت قرار دارند: خط خنده، خطوط دور دهان
تزریق بوتاکس، سم بوتولینوم برای چین و چروک و خطوط صورت

بوتاکس خطوط پنجه کلاغی

چه کسانی می توانند بوتاکس، سم بوتولینوم تزریق کنند؟

بیماران مبتلا به چین و چروک پویا چشمگیرترین پیشرفت در تزریق سم بوتولینوم را نشان می دهند و کاندیدای ایده آلی برای درمان هستند. بیماران دارای چین و چروک استاتیک (چروک هایی که در حالت استراحت قابل مشاهده هستند) نیز می توانند کاندید باشند، اما نتایج روی آنها کندتر است و ممکن است بیماران برای داشتن پیشرفت های قابل ملاحظه به دو یا سه درمان متوالی بوتاکس (سم بوتولینوم) نیاز داشته باشند. خطوط استاتیک عمیق ممکن است به طور کامل به تزریق بوتاکس (سم بوتولینوم) پاسخ ندهند و برای دستیابی به نتایج بهینه ممکن است نیاز به درمان ترکیبی با پرکننده های پوستی یا سایر روشهای آرایشی باشد. تعیین انتظارات واقع بینانه در زمان مشاوره برای رضایت بیمار و موفقیت در درمان بوتاکس (سم بوتولینوم) بسیار مهم است. موارد منع مصرف تزریق سم بوتولینوم شامل زخم کلوئیدی، اختلالات عصبی عضلانی (به عنوان مثال میاستنی گراویس)، حساسیت به ترکیبات محصول سم بوتولینوم ، انتظارات غیرواقعی و اختلال دررفتگی بدن است.

مشاوره زیبایی

حین مشاوره بیمار با پزشک، نگرانی ها و موارد توجه بیمار با استفاده از آینه دستی در طول مشاوره ارزیابی می شود. نامتقارن هایی مانند بالا و پایین بودن ابروها و چشم ها نسبت به هم مشخص می شود. نواحی صورت در اولویت بندی شده و گزینه های درمانی مورد بحث قرار می گیرند، از آن جمله نتایج پیش بینی شده و عوارض احتمالی می توان نام برد. در حال حاضر بوتاکس تنها درمان برای چین و چروک های پویا است که توسط FDA نیز تأیید شده است. گزینه های درمانی برای چین و چروک های ایستا شامل روش های بازسازی (به عنوان مثال، لایه برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن، لیزر)، محصولات موضعی (به عنوان مثال، رتینوئیدها) و روشهای جراحی است.تهیه مستندات تصویری برای قبل و بعد هر یک از روش ها ضروری است تا میزان اثربخشی سنجیده شود. عکس های پویا و ایستا از مناطق تحت درمان معمولاً قبل از درمان و دو هفته پس از درمان گرفته می شوند، چرا که اثربخشی طی این مدت اتفاق می افتد و تازه پس از این زمان است که اثرات بالینی مشهود می شود.
تزریق بوتاکس، سم بوتولینوم برای خط لبخند

بوتاکس خط لبخند

آمادگی برای تزریق بوتاکس، سم بوتولینوم

در آماده سازی برای درمان بوتاکس یا هر روش تزریقی دیگر، به بیماران توصیه می شود آسپرین و هرگونه دارو یا مکمل غذایی که دارای اثرات ضد انعقادی است، دو هفته قبل از درمان، مصرف نشود تا کبودی به حداقل برسد.

تزریق بوتاکس، سم بوتولینوم

بوتاکس به صورت پودر تأمین می شود و در زمان مصرف با استفاده از نرمال سالین استریل به صورت محلول تهیه می شود. حجم رقیق سازی از 1 تا 4 میلی لیتر در هر ویال 100 واحدی است. دوز بوتاکس که برای درمان خطوط اخم به عضلات پیچیده گلابلار تزریق می شود، به نوع بوتاکس مورد استفاده و توده عضلات هدف بستگی دارد.
برای تشخیص عضلات پیچیده گلابلار، از بیمار می خواهند اخم کند تا تزریق را در عضلات منقبض شده قرار دهد. حجم کمی از محلول بوتاکس، به طور معمول 1 میلی لیتر یا کمتر، با استفاده از یک سوزن 30 گرمی ، 1 اینچی تزریق می شود. پنج محل تزریق وجود دارد، یک تزریق در عضله پروسروس (procerus) و دو تزریق در هر یک از عضلات کوروگاتور سوپرسیلی (corrugators supercilii). بوتاکس معمولاً برای درمان سایر خطوط در یک سوم فوقانی صورت مانند پیشانی افقی با تزریق در عضله فرونتال، و پای کلاغی با تزریق در عضلات اربولیلیس جانبی چشمی استفاده می شود. ناراحتی مشترکی که بیشتر مراجعان ابراز کرده اند، سوزش موضعی یا احساس سوزش موضعی هنگام تزریق است که معمولا طی چند دقیقه برطرف می شود.

نتایج و مراقبت های بعدی

به بیماران توصیه می شود که بعد از انجام تزریق بوتاکس ، سم بوتولینوم به مدت چهار ساعت از دراز کشیدن بر ستون فقرات خودداری کنند. همچنین به آنها توصیه می شود از ماساژ دادن یا گرم کردن ناحیه درمان خودداری کنند و از فعالیت هایی که باعث گرگرفتگی می شود (مانند ورزش زیاد ، مصرف الکل و استفاده از وان داغ) در روز درمان اجتناب کنند. این توصیه ها برای کاهش احتمال پخش شدن سم است.
کاهش جزئی عملکرد عضلات گلابلار هدف، از روز سوم بعد از تزریق بوتاکس، تا دو هفته پس از آن به حداقل قابل مشاهده می رسد. بازگشت عملکرد عضلات به صورت تدریجی اتفاق می افتد، به طور معمول سه تا چهار ماه پس از درمان. درمان بعدی هنگامی توصیه می شود که انقباض عضله در ناحیه درمان به وضعیت قبل از قبل از درمان می رسد. پس از چندین جلسه تزریق، تاثیر بوتاکس طولانی تر شده و در مورد برخی از بیماران فواصل زمانی درمان را می توان به بیش از سه تا چهار ماه رساند.
بوتاکس، سم بوتولینوم برای اخم بین ابروها

بوتاکس، سم بوتولینوم برای اخم بین ابروها

عوارض تزریق بوتاکس

عوارض ناشی از تزریق سم بوتولینوم آرایشی (بوتاکس) نادر هستند و معمولاً خفیف و زودگذر هستند. این عوارض را می توان به دو دسته کلی عوارض تزریق و اثرات بوتاکس (سم بوتولینیوم) دانست.

واکنش به تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس، سم بوتولین با استفاده از سوزنهای کوچکی انجام می شود. به همین دلیل، ناراحتی و کبودی به حداقل می رسند. قرمزی خفیف پوست، ورم و حساسیت در نقاط تزریق طی یک روز برطرف می شوند. اندکی کبودی پس از تزریق طبیعی است که بسته به اندازه آن تا دو هفته از بین می روند. استفاده از یخ و فشار بر روی کبودی می تواند آثار را به حداقل برساند. گاهی تزریق بوتاکس صورت با سردردهای بسیار خفیفی همراه است که چند روز بعد برطرف می شوند. موارد نادر سردردهای شدید ایدیوسنکرواتریک دو تا چهار هفته به طول می انجامند. در میان واکنش های به تزریق، وقوع عفونت و بیحسی بسیار نادر هستند.
تزریق بوتاکس صورت

بوتاکس صورت، مصپورت، دیسپورت، بوتاکس خط اخم، بوتاکس خط لبخند، بوتاکس خطوط پنجه کلاغی

اثرات ناخواسته

عوارض مربوط به اثرات بوتاکس، سم بوتولینوم کمتر از واکنشهای تزریق رخ می دهند و وابسته به تکنیک هستند.
  • افتادگی پلک فوقانی شایع نیست (1٪ تا 5٪) اما برای بیماران نگران کننده است. برخی از این عوارض را می توان با تزریق بوتاکس در عضلات آسیب دیده اصلاح کرد. با این حال، عوارض ناشی از درگیری ماهیچه های مجاور موقت است. آنها به طور خودبخود با کاهش اثرات بوتاکس از بین می روند.
  • عدم تقارن صورت می تواند ناشی از اعمال دوز ناموزون بوتاکس باشد. تکنیک پیوسته و توجه دقیق به حجم تزریق در زمان درمان می تواند میزان عدم تقارن را کاهش دهد.
  • افراد دارای زخم کلوئیدی، اختلالات عصبی عضلانی (مثلاً میاستنی گراویس)، آلرژی به ترکیبات محصولات سم بوتولینوم، و اختلال در رفتگی بدن منع مصرف بوتاکس دارند.
  • با تزریق سم بوتولینوم کبودی جزئی ایجاد می شود.
  • عارضه های نادری همچون بلفاروپتوز موقتی و پتوز ابرو (افتادگی) بسته به تکنیک به کار رفته گاهی اتفاق می افتند.
  • هر چه متخصص یا تکنیسین تزریق کننده ماهرتر باشد، اثرات جانبی و عوارض کمتر خواهد بود.
تزریق بوتاکس در کلینیک زیبایی اکسیر جوانی توسط متخصصین مجرب انجام می گردد. پس از مشاوره با پزشک متخصص پوست و روشن شدن ابهامات، درمان خود را به ما بسپارید.
  تزریق بوتاکس پیشانی و عملکرد آن

دیدگاه ها غیر فعال هستند

Youtubeاینستاگرام