تزریق پی آر پی و یا پی آر پی درمانی چیست؟

تزریق پی آر پی یا پی آر پی درمانی یک روش مدرن است که با موفقیت در کلینیک های آمریکایی و اروپایی متخصص در کاشت مو استفاده می شود. در طول این عمل، پزشک پلاسمای غنی از پلاکت را که از خون خود فرد گرفته شده است، زیر پوست سر بیمار تزریق می کند.


این روش مبتنی بر استفاده از نیروهای ایمنی بدن است و به طور گسترده در درمان اشکال مختلف آلوپسی استفاده می شود. با انجام PRP درمانی پس از کاشت مو، می توان به طور طبیعی رشد سلول های پوست را تحریک کرد، فعالیت آنها را در محل تزریق حفظ کرد و در نتیجه روند پیوند را تسریع داد. انجام چند جلسه پی آر پی طبق نظر پزشک تاثیر به سزایی در نتیجه بخشی هرچه بیشتر کاشت مو دارد.

مزیت های انجام پی آر پی بعد از کاشت مو
  •  تحریک رشد مو پس از کاشت.
  •  روند ریزش مو فعال را متوقف می کند. (برای موهایی به غیر از موهای کاشته شده، موهای کاشته شده ریزش ندارند.)
  •  فولیکول های مو را تقویت می کند.
  •  ساختار مو را بهبود می بخشد.
  •  فرآیند پیوند موهای کاشته شده را استحکام می بخشد.


درمان PRP برای سلامت انسان کاملاً بی خطر است. برای افزایش میزان بقای فولیکول های مو پیوند شده و همچنین ترمیم سریع پوست بسیار اثر بخش است.

تزریق پی آر پی چگونه از ریزش مو جلوگیری کرده و باعث تقویت آن می شود؟

ماهیت روش این است که بدن انسان را مجبور به ایجاد حجم مورد نیاز سلول های جدید برای بهبود بافت کند. این مأموریت به طور خاص به پلاکت ها در پلاسمای خون اختصاص داده شده است، زیرا آنها حاوی تعداد زیادی فاکتورهای رشد – پروتئین هایی هستند که رشد سلولی را تحریک می کنند.


هنگامی که پلاکت های غلیظ دوباره وارد بدن بیمار می شوند، شروع به تحریک رشد سلول های جدید می کنند. با افزایش مقدار دومی، پوست در ناحیه مناطق آسیب دیده شروع به بهبود فعال می کند. علاوه بر این، غلظت بسیار بالای پلاکت ها باعث تحریک فرآیندهای فیزیولوژیکی طبیعی در فولیکول های مو پیوند شده می شود که باعث میشود آنها سریعتر در محل جدید خود تثبیت شوند.

مراحل انجام تزریق پی آر پی در پوست سر

درمان پی آر پی به صورت سرپایی انجام می شود و از 30 تا 60 دقیقه (بسته به اندازه ناحیه تحت درمان) طول می کشد. در طول انجام آن، پزشک:


  • 8 تا 16 میلی لیتر از خون بیمار را با استفاده از سرنگ جمع آوری و پلاسما را با استفاده از سانتریفیوژ جدا می کند که این فرآیند حداقل نیم ساعت به زمان احتیاج دارد.
  • ناحیه تزریق بر روی سر را ضد عفونی کرده و از طریق بی حسی موضعی آن ناحیه را بی حس میکند (جهت بی حس شدن، یک ربع تا نیم ساعت زمان لازم است)
  • با استفاده از یک سوزن بسیار نازک، پلاسمای خون را به نواحی مورد نظر (زیر جلدی) تزریق می کند.
پی آر پی - کلینیک اکسیر جوانی