پرش لینک ها

هر آنچه درباره بوتاکس ، سم بوتولینوم باید بدانید

تزریق بوتاکس ، سم بوتولینوم برای درمان چین و چروک صورت، رایج ترین روش آرایشی در دنیا است، از سوی دیگر این روش در عمل یکی از رایج ترین روش های ورود پزشکانی است که به دنبال فعالیت در زمینه زیبایی هستند. درمان بوتاکس خطوط اخم و پاهای کلاغ، و خطوط افقی پیشانی، علاوه بر اینکه نتایج مورد انتظار را نشان می دهند، عوارض جانبی کمی دارد و نهایتا با سطح رضایت بالایی در میان بیماران همراه است.
چین و چروک بوسیله آتروفی پوستی و انقباض مکرر عضلات زیرین صورت ایجاد می شود. بوتاکس ، سم بوتولینوم یک نوروتوکسین قوی است که مانع از انتشار استیل کولین در محل اتصال عصبی عضلانی می شود. تزریق مقادیر کمی از بوتاکس ، سم بوتولینوم به عضلات بیش فعال، باعث شل شدن عضلات موضعی شده و پوست پوشاننده عضلات مذکور را صاف کرده سبب کاهش چین و چروک می شود. سم بوتولین (بوتاکس) حدود دو هفته طول می کشد تا به طور کامل توسعه یافته و اثرات خود را نشان دهد، سپس سه تا چهار ماه ماندگاری این اثرات به طول می انجامد.
بوتاکس در چین و چروک های پویا، یعنی آنهایی که در هنگام انقباض عضلات مشاهده می شوند، نتایج چشمگیرتری نسبت به چین و چروک های ساکن دارد که در حالت استراحت قابل مشاهده هستند. تزریق بوتاکس (سم بوتولین) در افرادی که زخم کلوئیدی ، اختلالات عصبی عضلانی (مثلاً میاستنی گراویس)، آلرژی به ترکیبات محصولات سم بوتولینوم، و اختلال در رفتگی بدن منع مصرف دارد. با تزریق سم بوتولینوم کبودی جزئی ایجاد می شود. بلفاروپتوز موقتی و پتوز ابرو عارضه نادری هستند که بسته به تکنیک به کار رفته ممکن است مشاهده شوند. به همین علت هر چه متخصص یا تکنیسین تزریق کننده ماهرتر باشد، اثرات جانبی و عوارض کمتر خواهد بود.
تزریق سم بوتولین ، به ویژه در یک سوم بالایی صورت ، نتایج رضایت بخشی مطابق پیش بینی ها ارائه می دهد، عوارض جانبی کمی دارد و با رضایت بالای بیمار همراه است. در این جا به بررسی آناتومی صورت، انتخاب بیمار، عوارض و تکنیک تزریق برای درمان آرایشی با سم بوتولینوم، با تمرکز بر خطوط اخم می پردازیم.

مکانیسم عملکردی بوتاکس ، سم بوتولینوم

چین و چروک بوسیله آتروفی پوستی و انقباض مکرر عضلات زیرین صورت ایجاد می شود. تزریق مقادیر کمی از بوتاکس ، سم بوتولینوم به عضلات بیش فعال باعث شل شدنِ عضلاتِ موضعی می شود که این امر پوست پوشاننده را صاف می کند و باعث کاهش چین و چروک می شود.
بوتاکس یا همان سم بوتولین یک پروتئین نوروتوکسین قوی است که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم مشتق شده است. با مهار آزاد شدن استیل کولین ، که باعث دفع شیمیایی موقتی می شود ، اثر خود را در محل اتصال عصبی عضلانی اعمال می کند. در سطح سلولی، بوتاکس(سم بوتولینوم) با پاک کردن یک پروتئین متصل بر روی سطح داخلی غشاهای عصبی، در نتیجه باعث مهار فیوژن وزیکول و آزاد سازی استیل کولین می شود. اثرات سم بوتولینوم، عضلات هدفمند با گذشت زمان کاهش می یابند، و سیگنالینگ عصبی عضلانی و انقباض عضلات ترمیم می شوند.

نشانه ها

سم بوتولینوم بیش از 20 سال است که برای درمان انواع شرایط از جمله بلفارواسپاسم ، استرابیسموس ، دیستونی دهانه رحم ، میگرن ، هایپرهیدروز و اسپاسم عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد. سم بوتولین اولین بار در سال 2002 توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای استفاده از مواد آرایشی به عنوان بوتاکس برای درمان ماهیچه های پیچیده گلابلی که به شکل خطوط اخم هستند و در سال 2013 برای درمان عضلات جانبی orbicularis oculi که پاهای کلاغ را تشکیل می دهند ، تأیید شد ، تأیید شد. از آن برای برچسبهای آرایشی و بهداشتی دیگر در صورت استفاده نمی شود. این یک درمان انتخابی برای چین و چروک هایی است که در یک سوم فوقانی صورت وجود دارد (یعنی خطوط اخم ، خطوط پیشانی افقی و پای کلاغ). همچنین در دو سوم پایین صورت مورد استفاده قرار می گیرد ، اما این از نظر فنی چالش برانگیز تر است و یک کاربرد پیشرفته است.

آناتومی

عضلات بیان صورت منحصر به فرد هستند به دلیل داشتن اتصالات بافت نرم به پوست از طریق سیستم آپونوروتیک عضلانی سطحی ، برخلاف اکثر ماهیچه ها ، که دارای اتصالات استخوانی هستند. وقتی عضلات صورت منقبض می شوند ، پوست پوشاننده نیز حرکت می کند ، و چین و چروک های پویا عمود بر جهت انقباض عضلات تشکیل می دهد.
چین و چروک های گلابار یا خطوط اخم، خطوط عمودی هستند که بین بخش داخلی ابروها ایجاد می شود. ماهیچه هایی که در شکل گیری خطوط اخم نقش دارند، عضلات دپرسور کمپلکس گلابلار   glabellar هستند، که شامل سوپرسیلی های موج دار، پروکروس و دپرسورهای Supercilii می باشد. انقباض این عضلات، ابروها را از بخش میانی و تحتانی می کشد.

انتخاب بیمار

بیماران مبتلا به چین و چروک پویا چشمگیرترین پیشرفت در تزریق سم بوتولینوم را نشان می دهند و کاندیدای ایده آلی برای درمان هستند. بیماران دارای چین و چروک استاتیک (چروک هایی که در حالت استراحت قابل مشاهده هستند) نیز می توانند کاندید باشند، اما نتایج روی آنها کندتر است و ممکن است بیماران برای داشتن پیشرفت های قابل ملاحظه به دو یا سه درمان متوالی بوتاکس (سم بوتولینوم) نیاز داشته باشند. خطوط استاتیک عمیق ممکن است به طور کامل به تزریق بوتاکس (سم بوتولینوم) پاسخ ندهند و برای دستیابی به نتایج بهینه ممکن است نیاز به درمان ترکیبی با پرکننده های پوستی یا سایر روشهای آرایشی باشد. تعیین انتظارات واقع بینانه در زمان مشاوره برای رضایت بیمار و موفقیت در درمان بوتاکس (سم بوتولینوم) بسیار مهم است. موارد منع مصرف تزریق سم بوتولینوم شامل زخم کلوئیدی، اختلالات عصبی عضلانی (به عنوان مثال میاستنی گراویس)، حساسیت به ترکیبات محصول سم بوتولینوم ، انتظارات غیرواقعی و اختلال دررفتگی بدن است.

مشاوره زیبایی

حین مشاوره بیمار با پزشک، نگرانی ها و موارد توجه بیمار با استفاده از آینه دستی در طول مشاوره ارزیابی می شود. نامتقارن هایی مانند بالا و پایین بودن ابروها و چشم ها نسبت به هم مشخص می شود. نواحی صورت در اولویت بندی شده و گزینه های درمانی مورد بحث قرار می گیرند، از آن جمله نتایج پیش بینی شده و عوارض احتمالی می توان نام برد. در حال حاضر بوتاکس تنها درمان برای چین و چروک های پویا است که توسط FDA نیز تأیید شده است. گزینه های درمانی برای چین و چروک های ایستا شامل روش های بازسازی (به عنوان مثال، لایه برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن، لیزر)، محصولات موضعی (به عنوان مثال، رتینوئیدها) و روشهای جراحی است.تهیه مستندات تصویری برای قبل و بعد هر یک از روش ها ضروری است تا میزان اثربخشی سنجیده شود. عکس های پویا و ایستا از مناطق تحت درمان معمولاً قبل از درمان و دو هفته پس از درمان گرفته می شوند، چرا که اثربخشی طی این مدت اتفاق می افتد و تازه پس از این زمان است که اثرات بالینی مشهود می شود.

آمادگی برای درمان

در آماده سازی برای درمان بوتاکس یا هر روش تزریقی دیگر، به بیماران توصیه می شود آسپرین و هرگونه دارو یا مکمل غذایی که دارای اثرات ضد انعقادی است، دو هفته قبل از درمان، مصرف نشود تا کبودی به حداقل برسد.

تزریق بوتاکس

بوتاکس به صورت پودر تأمین می شود و در زمان مصرف با استفاده از نرمال سالین استریل به صورت محلول تهیه می شود. حجم رقیق سازی از 1 تا 4 میلی لیتر در هر ویال 100 واحدی است. دوز بوتاکس که برای درمان خطوط اخم به عضلات پیچیده گلابلار تزریق می شود، به نوع بوتاکس مورد استفاده و توده عضلات هدف بستگی دارد.
برای تشخیص عضلات پیچیده گلابلار، از بیمار می خواهند اخم کند تا تزریق را در عضلات منقبض شده قرار دهد. حجم کمی از محلول بوتاکس، به طور معمول 1 میلی لیتر یا کمتر، با استفاده از یک سوزن 30 گرمی ، 1 اینچی تزریق می شود. پنج محل تزریق وجود دارد، یک تزریق در عضله پروسروس (procerus) و دو تزریق در هر یک از عضلات کوروگاتور سوپرسیلی (corrugators supercilii). بوتاکس معمولاً برای درمان سایر خطوط در یک سوم فوقانی صورت مانند پیشانی افقی با تزریق در عضله فرونتال، و پای کلاغی با تزریق در عضلات اربولیلیس جانبی چشمی استفاده می شود. ناراحتی مشترکی که بیشتر مراجعان ابراز کرده اند، سوزش موضعی یا احساس سوزش موضعی هنگام تزریق است که معمولا طی چند دقیقه برطرف می شود.

مراقبت های بعدی

به بیماران توصیه می شود که بعد از انجام تزریق بوتاکس ، سم بوتولینوم به مدت چهار ساعت از دراز کشیدن بر ستون فقرات خودداری کنند. همچنین به آنها توصیه می شود از ماساژ دادن یا گرم کردن ناحیه درمان خودداری کنند و از فعالیت هایی که باعث گرگرفتگی می شود (مانند ورزش زیاد ، مصرف الکل و استفاده از وان داغ) در روز درمان اجتناب کنند. این توصیه ها برای کاهش احتمال پخش شدن سم است.

نتایج و مراقبت های بعدی

کاهش جزئی عملکرد عضلات گلابلار هدف، از روز سوم بعد از تزریق بوتاکس، تا دو هفته پس از آن به حداقل قابل مشاهده می رسد. بازگشت عملکرد عضلات به صورت تدریجی اتفاق می افتد، به طور معمول سه تا چهار ماه پس از درمان. درمان بعدی هنگامی توصیه می شود که انقباض عضله در ناحیه درمان به وضعیت قبل از قبل از درمان می رسد. پس از چندین جلسه تزریق، تاثیر بوتاکس طولانی تر شده و در مورد برخی از بیماران فواصل زمانی درمان را می توان به بیش از سه تا چهار ماه رساند.

عوارض

عوارض ناشی از تزریق سم بوتولینوم آرایشی (بوتاکس) نادر است و حتی عوارضی که اتفاق می افتد معمولاً خفیف و زودگذر هستند. این عوارض را می توان به دو دسته کلی عوارض تزریق و اثرات بوتاکس (سم بوتولینیوم) دانست.

واکنشهای تزریق

تزریق بوتاکس ، سم بوتولین با استفاده از سوزنهای کوچک انجام می شود تا ناراحتی و کبودی به حداقل برسد. اریتم خفیف، ورم و حساسیت به نقاط تزریق در طی یک روز از زمان تزریق پیش بینی و برطرف می شود. کبودی شایع است و اندازه آنها از نقاطی به اندازه سر سوزن تا اکیموزهایی به اندازه یک چهارم است که رفع آن دو هفته طول می کشد. استفاده از یخ و فشار بر روی یک کبودی می تواند آثار را به حداقل برساند . سردرد با تزریق های صورت ممکن است رخ دهد، که بسیاری از آنها خفیف هستند و به خودی خود چند روز پس از درمان برطرف می شوند. گزارش شده است که سردردهای شدید ایدیوسنکرواتریک دو تا چهار هفته به طول می انجامد. در میان واکنش های به تزریق، وقوع عفونت نادر است، اما می تواند با هر روشی که باعث نقض سد پوستی شود رخ دهد. پاراستزی یا بیحسی در ناحیه درمان نادر است اما ممکن است در اثر ضربه عصبی ایجاد شود. اضطراب با روش تزریق شایع است.

اثرات ناخواسته

عوارض مربوط به اثرات بوتاکس ، سم بوتولینوم کمتر از واکنشهای تزریق رخ می دهد، و در درجه اول ناشی از دفع عضلات مجاور در مجاورت خارج از منطقه مورد نظر قرار می گیرد. این عوارض وابسته به تکنیک هستند. 30/31 بلفاروپتوز موقت (افتادگی پلک فوقانی) شایع نیست (1٪ تا 5٪) اما برای بیماران نگران کننده است. برخی از این عوارض را می توان با تزریق بوتاکس در عضلات اصلاح کرد که باعث تحریک عضلات آسیب دیده می شود. با این حال، عوارض ناشی از درگیری ماهیچه های مجاور موقت است و به طور خودبخود برطرف می شود زیرا اثرات بوتاکس کاهش می یابد. عدم تقارن صورت می تواند ناشی از اعمال دوز ناموزون بوتاکس باشد. تکنیک پیوسته و توجه دقیق به حجم تزریق در زمان درمان می تواند میزان عدم تقارن را کاهش دهد.
تزریق بوتاکس در کلینیک زیبایی اکسیر جوانی توسط متخصصین مجرب، متبحر و دلسوز انجام می گردد و مراجعین پس از انجام مشاوره با پزشک زیبایی و روشن شدن ابهامات ذهنی خود با اطمینان خاطر می توانند درمان خود را به ما سپرده و از نتایج چشمگیر آن لذت ببرند.
  بوتاکس  زیبایی

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه