تزریق بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس یکی از موثرترین روش های لیفت صورت بدون انجام جراحی است. تزریق بوتاکس به یکنواخت شدن بافت پوست و مقابله با چین و چروک های ظریف و عمیق کمک می کند. اثر تزریق برای مدت طولانی، تقریبا 3-9 ماه باقی می ماند. پس از از بین رفتن دارو، می توان این روش را تکرار کرد.


این روش به آمادگی خاصی نیاز ندارد، با این حال، کسانی که به آلرژی حساسیت دارند توصیه می شود که معاینه اولیه را انجام دهند.


هنگامی که جوان هستید، به نظر می رسد که پوست صورت صاف، یکدست و کشسان برای همیشه همینطور باقی می ماند. متأسفانه با گذشت سال ها چین و چروک های آشکاری در صورت ایجاد می شود که ابتدا کوچک و سپس به طور فزاینده ای عمیق تر می شوند. که باعث می شود بسیاری از خانم ها تلاش کنند که به هر قیمتی از شر چین و چروک خلاص شوند. اما بسیاری از مردان نیز نمی خواهند علائم سنی روی صورت خود داشته باشند. البته ایجاد چین و چروک نه تنها با افزایش سن مرتبط است، بلکه می توانند حتی در افراد جوان با حالات چهره بیش از حد فعال، و یا در اثر بیماری های مزمن اندام های داخلی یا تأثیرات نامطلوب محیطی ظاهر شوند. در روش های زیبایی مدرن راه های زیادی برای مبارزه با چین و چروک وجود دارد که یکی از روش های موفق آن، تزریق بوتاکس است.

بوتاکس چگونه عمل میکند؟

بوتاکس نام تجاری دارویی است که حاوی یک پروتئین طبیعی می باشد: سم بوتولینوم نوع A. این ماده یک نوروتوکسین است که توسط عامل ایجاد کننده بوتولیسم در آزمایشگاه تولید می شود. این ماده ارتباط بین عصب حرکتی و عضلات درگیر در ایجاد چین و چروک را مسدود می کند. در نتیجه عمل سم بوتولینوم، عضله شل می شود و اصلاح سریع چین و چروک ها حاصل می شود.

سم بوتولینوم، استیل کولین را مسدود می کند، یک ماده بیولوژیکی فعال که سیگنال انقباض عضله را از عصب ارسال می کند. در نتیجه، انقباض عضلانی رخ نمی دهد، یا ضعیف می شود. در این مورد، داروی تجویز شده وارد جریان خون نمی شود و فقط در ناحیه تزریق اثر می گذارد. دوزهای بوتاکس مورد استفاده در زیبایی نمی تواند خطرناک باشد و ایجاد بیماری کند.

نحوه و مراحل انجام بوتاکس

برای آماده شدن برای آن، باید نوشیدنی های الکلی را برای چند روز متوقف کنید. این دارو مستقیماً به ماهیچه هایی که نیاز به شل شدن دارند تزریق می شود. ابتدا یک کرم بی حس کننده روی ناحیه پوست مالیده می شود. دوز دارو برای هر بیمار جداگانه محاسبه می شود. بوتاکس با یک سوزن کوتاه نازک تزریق می شود. زمان ملاقات با متخصص زیبایی حدود 30 دقیقه و تزریق مستقیم محصول حدود 10 دقیقه طول می کشد. اثر آن پس از 2-3 روز نمایان می شود و در 2 هفته آینده افزایش می یابد. در موارد نادر، پس از 2 هفته، تزریق دوز اضافی بوتاکس ضروری است.

در چه مواردی نمیتوان تزریق بوتاکس را انجام داد؟

در شرایط و موارد زیر بوتاکس نباید تزریق شود:


○ در زمان بارداری

○ در زمان شیر دهی

○ اگر سن متقاضی کمتر از 18 سال باشد

○ در صورت وجود یک بیماری عفونی

○ در صورت وجود فرآیند التهابی در بدن

○ صرع

○ نزدیک بینی

○ در آستانه و در حین قاعدگی

○ در صورت افتادگی پلک بالا

○ عدم تحمل فرد به اجزای دارو، از جمله پروتئین

○در صورت استفاده مداوم از داروهای ضد انعقاد (داروهایی که لخته شدن خون را کاهش می دهند) و مکمل های کلسیم (تزریق بوتاکس را می توان 2 هفته پس از قطع مصرف آنها انجام داد.)

○ بیماری های انکولوژیک

○ هموفیلی (بیماری ارثی با اختلال لخته شدن خون)

○ وجود التهاب موضعی در ناحیه تزریق مورد نظر.


با کمک تزریق عضلانی بوتاکس موارد زیر با موفقیت انجام می شود:


● اصلاح چین و چروک های افقی پیشانی

● رفع چین و چروک های ظریف (پا کلاغی) از گوشه بیرونی چشم

● صاف کردن چین های ابرو

● رفع چین و چروک پشت و بال های بینی

● رفع چین و چروک اطراف دهان و چانه

● کاهش تعریق بیش از حد کف دست و زیر بغل

● هم ترازی کانتور لب

لوگو کلینیک اکسیر جوانی

عکس های قبل و بعد

تزریق بوتاکس - اکسیر جوانی
تزریق بوتاکس - کلینیک اکسیر جوانی